2020 için Beş Dijital Pazarlama Trendi

2020 için Beş Dijital Pazarlama Trendi

Dijital pazarlama, günümüzde, milyonlarca insana ulaşmanın en iyi yollarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Her geçen gün dünya nüfusunun daha büyük bir yüzdesinin internete erişimi var. Ürün veya hizmetlerinizi pazarlamak için bu yolu kullanmak daha fazla satış yapmanıza yardımcı olacaktır. İnternet üzerinden milyonlarca insana ulaşmak için deneyebileceğiniz farklı birçok stratejiler var.

Bir web sitesi kurmak, e-posta pazarlaması ve sosyal medya pazarlaması, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi çevrimiçi olarak yayınlamak için sahip olduğunuz seçeneklerden sadece bazıları. Nitelikli dijital pazarlama ajansları tüm bu süreç boyunca size yardımcı olabilir. Sitenize trafik çeken, marka bilinirliği oluşturan ve ürün satışlarını arttıran farklı stratejiler geliştirmenizi sağlarlar.

En iyi performans odaklı dijital pazarlama ajanslarından birini seçmek için doğru stratejileri belirlemeniz gerekir. Bu stratejilerden herhangi birini seçmeden önce, araştırmanızı yapmalı ve mevcut çevrimiçi pazarlama trendlerini öğrenmelisiniz. İşte 2020‘de bekleyeceğiniz beş dijital pazarlama trendi.

1. Etkileşimli İçerik

İçerik oyunlaştırma, yayın katılımını artırmak için müşteri etkileşimini ve elde tutma oranını artırır. 2020 yılına kadar dijital pazarlamadaki trendlerden biri, şüphesiz etkileşimi artırmak ve daha fazla izleyici katılımı sağlamaktır. Kullanıcılar bağlı olmayı ve markaların bir parçası olmayı severler. Bunu kullanıcılara iletmenin en iyi yollarından biri, onlara etkileşimli ve ilgi çekici içerik sağlamaktır. Bu nedenle, oyunlaştırma gibi stratejiler, kullanıcıyı tamamen ticari bir ortamdan daha eğlenceli bir şekilde markaya dahil olmaya teşvik ettiklerinden, giderek daha fazla popülerlik kazanıyor. Onlara daha iyi kullanıcı deneyimleri sunmak da mümkün. Yapay zeka sayesinde tüketici davranışlarını öğrenmek ve onların ihtiyaçlarını karşılamak için içerikleri iyileştirmek artık oldukça kolay.

2. Reklam Kişiselleştirme

Segmentasyon ve kişiselleştirme, reklamcılıkta her zaman iki önemli eksen olmuştur. Ancak günümüzde teknoloji ve büyük veri, kullanıcıları derinlemesine tanımak için yeni fırsatlar sunuyor. Bu, reklamcılık için ne anlama geliyor? Kullanıcıların ilgi alanlarını, zevklerini ve ihtiyaçlarını bilmek, onlara özel reklamlar üretmenizi sağlar. Avantajları çok açıktır: Bağlam, ilgi alanları, coğrafi konum ve satın alma geçmişi dikkate alınarak kullanıcıya değerli bilgiler sunulabilir. Bu aynı zamanda daha doğru iletişime, dönüşümlerin artmasına ve kampanya geri dönüş yüzdesinin artmasına yol açar. Ancak yine de arada bir kopukluk var. Kullanıcıların verilerini sunma konusundaki isteksizlikleri bu kopukluğun ana sebebi. Kullanıcılara daha kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için gizlilikten vazgeçmeye çalışmak, markaların günümüzde karşılaştığı en büyük zorluktur.

3. E-posta Pazarlama Üzerinden ChatBots ve LiveChat

E-posta ile pazarlama, şirketin işi için çok önemlidir! Buna hiç şüphe yok. Ancak sonraki yıllarda zirveye çıkacak olan 2020 trendi, bu tür bir stratejinin dönüşüm üzerindeki etkisinin büyük ölçüde azaldığını görüyor. Tıklama oranları % 9’un üzerinde düşüyor. Bu, e-posta pazarlamasının ölü veya yararsız olduğu anlamına gelmez. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu strateji en yüksek dönüşüm oranına sahip olanlardan biri olmaya devam ediyor. Ancak rakiplerini yenmek isteyen şirketlerin bu stratejiye birden fazla iletişim kanalını entegre etmesi gerekecektir. Zemin kazanmanın etkili bir yolu, sohbet robotları ve anlık mesajlaşma içeren yazılımlar kullanmaktır. Acil bir ihtiyacın karşılanmasına yönelik eğilim, çevrimiçi kullanıcıların davranışlarını giderek daha fazla karakterize edecektir. Sorulara anında cevap verebilmek işletmeniz için bir koz olabilir.

4. Sesli Arama

Sesli arama ivme kazanıyor ve bu eğilim 2020 sonunda % 50’yi bulacak. Bu trendden yararlanmak için, sesli arama trafiğinden yararlanmanıza olanak tanıyan yapay zeka hizmetlerine güvenmek mümkündür. Örneğin Jetson.ai, tüketici alışkanlıklarını inceleyerek ve sesli aramayı kullandıktan sonra etkileşimleri kişiselleştirerek, kullanıcıların tercihlerinin neler olduğunu öğrenebilir ve satın alma sürecini hızlandırabilir. Tüketici daha sonra cihazıyla konuşarak ve yalnızca sesli aramayı kullanarak en sevdiği ürünleri daha hızlı ve daha kolay satın alabilecek.

5. Görsel Arama Teknolojisi

Görsel arama, yapay zeka ve makine öğrenimi kullanarak bir arama gerçekleştirme sürecini ifade eder. Cep telefonunuzla bir fotoğraf çektiğinizde veya arama yapmak için bir İnternet resmi kullandığınızda, bu teknoloji aynı veya ilgili öğeleri web üzerinde bulmanıza yardımcı olur. Bunu yapmak için, Pinterest Lens veya Google Lens gibi araçlar tüm görsel görüntü bileşenlerini analiz eder. Görüntü tanımanın e-ticaret üzerinde daha büyük bir etkisi vardır ve optik arama teknolojisi bağlamı işler ve çevrimiçi satış için fiziksel ürünleri bulmak için sonuçları ilişkilendirir.